پورتال ( پرتال چیست ) / ویژگی های پورتال / تفاوت و فرق پورتال با وب سایت


پورتال ( پرتال ) به وب سایت هایی گفته می شود که کاربر در آنها ایفای نقش می کند! یعنی کاربران یک پورتال طبق دسترسی هایی خاص که مدیر آن تعیین میکند می تواند به بخش های مختلف دسترسی داشته باشد. در واقع سایت هایی که فقط به معرفی خود نمی پردازند پورتال نامیده می شوند. پورتال مثل یک کامپیوتر شخصی می باشد که اطلاعات، داده ها وخدمات بسیاری را در یک صفحه از وب به گونه ای کاربر پسند در اختیار کاربران قرار می دهد.

طراحی پورتال ( پرتال ) سخت تر است یا سایت:

طراحی پورتال نسبت به طراحی یک سایت بسیار سخت تر و پیچیده تر است، برای طراحی یک پورتال باید دانش برنامه نویسی داشت و به زبان هایی مانند php ، asp و یا… نیز مسلط بود. اما برای طراحی یک سایت معمولی شرکتی، شخصی و یا… که فقط به معرفی خدمات یا شخصی می پردازند می توان از سیستم های مدیریت محتوای رایگان (مثل وردپرس، جوملا و یا… ) استفاده کرد.

تفاوت یا فرق پورتال ( پرتال ) با وب سایت :

پرتال و وب سایت از نظر شباهت بسیار نزدیک به یکدیگر هستند اما تفاوت های بسیار فراوانی با هم دارند، به عنوان مثال پورتال ها حاوی اطلاعاتی عمومی هستند که از منابع بسیار زیادی گردآوری می شوند و به همین علت است که ابزار معروف دایرکتوری یا Directory در اکثر پورتال ها مشاهده می گردد.

در واقع می توان گفت پرتال ها از پراکندگی مطالب بسیار بالایی برخوردار هستند اما در وب سایت ها این مورد بصورت عکس می باشد، یعنی یک وب سایت حاوی مطالبی حول یک محور خاص و یا پراکندگی بسیار کمتری نسبت به پورتال ها هستند.

پورتال ( پرتال )

پورتال ( پرتال )

ویژگی های خاص یک پورتال ( پرتال ) نسبت به سایت ها:

چند نمونه از طراحی پورتال ها:

اگر بخواهیم به نمونه هایی از پورتال های طراحی شده توسط برنامه نویسان اشاره داشته باشیم می توان به نمونه سایت های فروشگاه، سیستم های ساخت وبلاگ، سیستم های تخفیف و خرید گروهی، سیستم های پشتیبانی مشتریان یک شرکت، سیستم ارتباط داخلی یک شرکت ویا نیر اینها اشاره داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس : 34220129 - 017

info@javangostar.ir